kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jaki kupić paśnik dla owiec?

blog

Hodowla owiec jest bardzo ważną gałęzią produkcji rolnej. Utrzymywanie zwierząt, które będą w stanie dostarczać odpowiednie ilości mleka oraz uzyskiwać satysfakcjonujące przyrosty masy wymaga właściwego żywienia. Choć do często podawanych składników należą m.in. zboża, w tym kiszonki z kukurydzy lub żyta, jak również wysłodki czy warzywa, to do najważniejszych pasz objętościowych zaliczane są zielonki, które mogą być zjadane jako świeże albo zakonserwowane – nie tylko jako kiszonka, ale także siano. Do skarmiania nimi potrzebne będą jednak właściwe stanowiska paszowe, które zostaną wyposażone w prawidłowo dobrane paśniki dla owiec. Przekonajmy się, dlaczego jest to ważne i sprawdźmy, jakie rozwiązania można zastosować w praktyce.

Jak najczęściej karmi się owce?

Owce mogą być karmione na różne sposoby, w zależności od tego, jaką metodą są one utrzymywane. Tam, gdzie można zapewnić dostęp do wody i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz pojawiającymi się drapieżnikami w grę wchodzi system pastwiskowy. Jeżeli nie jest to możliwe, wybierany jest system alkierzowy, tj. chowanie zwierząt w budynkach. Najczęściej stosowaną opcją jest system alkierzowo-pastwiskowy, gdy owce część czasu spędzają na swobodnym wypasie, a część w specjalnie przystosowanym obiekcie. W takich warunkach niezbędne będzie jednak wyposażenie do podawania paszy objętościowej w postaci paśnika.

Jakie paśniki sprawdzą się najlepiej?

Paśnik daje możliwość stworzenia stanowiska do karmienia owiec. Z uwagi na rodzaj zajadanej paszy, są to zwykle tzw. drabiny, do których można wykładać zielonkę, siano, a także kiszonki z traw czy pasze z roślin okopowych np. liście buraków. Paśniki ze stali nierdzewnej okażą się najlepszym wyborem ze względu na odporność i łatwość utrzymania czystości.