kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Rodzaje poganiaczy do świń

blog

Poganiacze do świń są specjalnymi narzędziami służącymi do przeganiania świń w określonym kierunku. Dzięki nim możliwe jest sprawne przemieszczenie stada z jednego miejsca w drugie nawet wtedy, gdy zwierzęta nie mają na to ochoty. Poganiacze do świń są nieocenioną pomocą dla właścicieli tych zwierząt, które słyną ze swego uporu. Z ich pomocą można je bowiem skutecznie dyscyplinować. Na rynku dostępne są różne rodzaje poganiaczy do świń, a każdy z nich ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, który z nich wybrać, przeczytaj ten wpis!

Czym są poganiacze do świń i dlaczego warto je stosować?

Poganiacze do świń to narzędzia manualne lub urządzenia elektryczne, które służą do efektywnego zarządzania przestrzennego stadem świń lub jego poszczególnymi osobnikami. Dzięki nim kontrola nad tymi zwierzętami staje się dużo prostsza. Świnie wykazują duży upór, gdy nie mają ochoty robić tego, co każe im ich właściciel. Właśnie w takich sytuacjach przydatne okazują się poganiacze do świń. Dzięki nim nie trzeba stosować przemocy fizycznej, a więc kopać ani uderzać zwierząt. To wielka zaleta tych narzędzi, gdyż agresywne zachowanie w stosunku do świń jest zawsze najgorszym wyjściem. Trzeba pamiętać, iż są to zwierzęta wrażliwe i inteligentne, które łatwo się stresują. Wysoki poziom stresu dodatkowo utrudnia pracę z tymi zwierzakami, może wywoływać poważne problemy zdrowotne, a w efekcie wpływa na niższą jakość ich mięsa.

Jakie są najczęściej wykorzystywane w hodowlach rodzaje poganiaczy do świń?

Na rynku jest duży wybór różnych poganiaczy do świń. Można zdecydować się na poganiacze elektryczne. Wśród nich wyróżniamy modele kieszonkowe działające na baterie. Są one niezwykle poręczne i skuteczne podczas dyscyplinowania trzody oraz długie poganiacze przypominające kije, które są niezastąpioną pomocą zarówno dla rolników, jak i lekarzy weterynarii czy handlarzy. Wiele poganiaczy elektrycznych jest wyposażonych w akumulatory, które mają większą pojemność od tradycyjnych baterii i można je ładować. Dzięki temu korzystanie z nich jest bardziej opłacalne z finansowego punktu widzenia. Warto wybrać model, który podczas pracy wydaje sygnały dźwiękowe. To duża zaleta, gdyż silne dźwięki dodatkowo oddziałują na świnie, zmuszając je do szybkiego przejścia w pożądane miejsce.

Kolejną opcją są proste poganiacze manualne, które nie mają zasilania elektrycznego. Te narzędzia są wykonane z wytrzymałych tworzyw i pomagają zachować porządek w stadzie podczas jego przemieszczania z jednego miejsca w drugie. Do ich największych zalet można zaliczyć niezależność od źródeł zasilania, lekkość oraz niską awaryjność.