kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jakie karmidło dla drobiu będzie najlepsze?

blog

Jedną z ważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o hodowlę drobiu, jest oczywiście karmienie. Chodzi tutaj nie tylko o dobór wysokich jakości pasz, który zapewnią szybki i zdrowy rozwój kurom czy kaczkom, ale również akcesoria, które są niezbędne przy wykarmianiu. W sklepach z akcesoriami hodowlanymi dostępne są bowiem różne karmidła dla drobiu. Które są najlepsze i na co warto zwracać uwagę, wybierając je?

Karmidła zasypowe i korytkowe

Jeżeli chodzi o karmidła dla drobiu, to hodowcy mają do wyboru wiele różnych rozwiązań. Dużą popularnością cieszą się na przykład karmidła zasypowe, które są przeznaczone do pasz suchych, takich jak ziarna zbóż i granulatów oraz śrut. Zbiornik najczęściej ma formę cylindra, natomiast kury pobierają pokarm z tacki (ziarno wysypuje się tam samoczynnie). Takie karmidło dla drobiu jest wygodne w użytkowaniu i nie wymaga częstego dosypywania pożywienia.

Wyróżniamy też karmidła korytkowe. Ich najważniejszą zaletą jest możliwość napełnienia mokrymi paszami. Najczęściej są zrobione z drewna, a na środku przebiega żerdź. Dzięki temu ptaki mogą rozgrzebywać paszę oraz pobierać ją z obu stron.

Jakie jeszcze karmidło można wybrać dla kur lub kaczek?

W sklepach z akcesoriami hodowlanymi można znaleźć również karmidła rynienkowe i automatyczne. Te pierwsze są podobne do korytkowych. Najczęściej są wykonane z metalu albo z plastiku. Jednak w tym przypadku zamiast żerdzi wykorzystywane są prostopadłe pręciki, znajdujące się co 5 cm. Warto również zwrócić uwagę na automatyczne karmniki dla kur, które sprawdzą się przede wszystkim w warunkach przemysłowych. Bardzo duże hodowle wymagają bowiem zastosowania rozwiązań, które zoptymalizują czas pracy przy zwierzętach. W związku z tym dobór odpowiedniego karmidła powinien być dopasowany do gatunku i ilości drobiu.