kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jaką wentylację założyć do chlewni?

blog

Dobre wyniki hodowlane przy utrzymywaniu trzody chlewnej są bezpośrednio związane z zapewnieniem w budynkach inwentarskich optymalnych warunków, jeżeli chodzi o najważniejsze czynniki wpływające na prawidłowy rozwój zwierząt i właściwe przyrosty masy przy optymalizacji zużycia paszy oraz wydatków na opiekę weterynaryjną. Jednym z istotniejszych elementów wyposażenia pozwalających na uzyskanie możliwie największej efektywności jest prawidłowo dopasowana wentylacja do chlewni. Przekonajmy się, dlaczego wentylacja jest tak ważna i sprawdźmy, jakie systemy będą odpowiednie.

Dlaczego wentylacja w chlewni jest niezbędna?

Odpowiednia wymiana powietrza jest sposobem na zapewnienie utrzymywanym zwierzętom właściwych warunków wzrostu. Zmiana powietrza jest konieczna w celu pozbywania się nadmiaru wilgoci oraz szkodliwych w wysokich stężeniach gazów – dwutlenku węgla, a także siarkowodoru i amoniaku. Skuteczne wentylowanie pozwala na wyprowadzanie poza budynek powstających w chlewni pyłów. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą do problemów zdrowotnych kończących się wydatkami na leczenie, zmniejszenia przyrostów masy i kłopotów z rozrodem.

Systemy wentylacyjne do chlewni

W większości budynków przeznaczonych na chlewnie wykonuje się instalację wentylacji grawitacyjnej, która jest najprostsza oraz najtańsza w eksploatacji. Niestety okazuje się ona również najmniej skuteczna, dlatego zwykle jest traktowana jako system zapasowy, który uzupełnia podstawową wentylację mechaniczną, w której przepływ powietrza wymuszają wentylatory. Wśród popularnych rozwiązań znajduje się wentylacja wywiewna, działająca dzięki wytwarzaniu podciśnienia przez wentylatory zamontowane w kominach umieszczonych w dachu budynku. Za dostarczanie świeżego powietrza odpowiadają klapy wlotowe ulokowane na ścianach. Mniej popularna jest wentylacja nadciśnieniowa, w której wentylatory wtłaczają powietrze, które wydostaje się przez wyrzutnie ścienne. Możliwe jest też użycie systemu hybrydowego z wentylatorami nawiewnymi i wywiewnymi, co daje największe możliwości regulowania przepływu, a także wpływania na wilgotność i temperaturę.