kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak wybrać dobre poidła dla konia?

blog

Właściciele koni muszą zakupić odpowiednie poidło dla zwierzęcia, aby zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. Istnieje wiele różnych rodzajów poideł dla koni, od prostych wiader do bardziej skomplikowanych i nowoczesnych systemów. Wybór poidła może być trudny, ale z odpowiednią wiedzą na temat potrzeb koni z pewnością uda Ci się kupić właściwe naczynie, które będzie spełniało wszystkie wymogi Twojego zwierzęcia.

Rodzaje poideł dla koni

Najczęstszym typem poidła dla koni jest wiadro lub koryto. Wiadra są łatwe do napełnienia i przenoszenia, co czyni je idealnymi dla koni, które potrzebują dostępu do wody podczas podróży. Koryta są większe i mogą pomieścić więcej wody, dzięki czemu lepiej nadają się dla koni, które są trzymane w stajni lub na padoku. Dostępne są również automatyczne poidła, które zapewniają ciągłe dostawy świeżej wody bez potrzeby ręcznego napełniania.

Dużą popularnością cieszą się poidła pływakowe. Są one wyposażone w zawór pływakowy. Pływak odpowiada za utrzymywanie stałego poziomu wody poprzez jej regularne dolewanie. Takie poidła ze względu na swoją praktyczność są często używane w hodowli koni i innych zwierząt (np. owiec czy krów).

Na rynku dostępne są również poidła pastwiskowe wyposażone w zawór pływakowy oraz przyłącze do wody. Zapewniają one dostęp do świeżej wody koniom znajdującym się na padoku lub pastwisku. Kolejnym rodzajem poideł są poidła wannowe, które znajdują zastosowanie głównie na pastwiskach. Można je łatwo przestawiać, a ich zaletą jest duża pojemność.

Jesienią i zimą szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie poideł podgrzewanych. Specjalny element grzewczy umiejscowiony pod miską zabezpiecza wodę przed zamarzaniem. Dzięki temu konie mogą z niej korzystać nawet podczas siarczystych mrozów. Zarówno zimą, jak i latem przydatne są zamknięte poidła izolowane kulowe. Mają podwójną obudowę, która jest wypełniona pianką termiczną. Taka konstrukcja umożliwia utrzymywanie wody w temperaturze od 3-5° zimą i od 10-12° latem.

Wybór właściwego rozmiaru i kształtu

Wybierając poidło dla konia, ważne jest, by rozważyć rozmiar i kształt pojemnika. Pojemność pojemnika powinna być dopasowana do potrzeb twojego konia oraz liczby hodowanych zwierząt. Poidło musi być na tyle duże, aby Twój koń mógł z niego wygodnie pić. Jeśli chodzi o kształt, niektóre konie preferują okrągłe pojemniki, podczas gdy inne wolą kwadratowe lub prostokątne.