kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak wentylować pomieszczenia inwentarskie?

blog

Wentylacja w pomieszczeniach inwentarskich, takich jak np. obory, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu optymalnych warunków życiowych dla hodowanych zwierząt. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wpływa na ich zdrowie, jakość produkowanego mleka lub mięsa oraz wydajność pracy osób związanych z hodowlą.

Dlaczego pomieszczenia inwentarskie muszą mieć zapewnioną sprawną wentylację?

Sprawna wentylacja w pomieszczeniach inwentarskich jest niezbędna ze względu na kilka istotnych czynników. Po pierwsze wymiana zużytego powietrza pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności względnej, co przekłada się na komfort życia zwierząt. Po drugie obniża poziom zanieczyszczeń, takich jak amoniak czy drobnoustroje, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych u trzody chlewnej i bydła. W oborach i chlewach, gdzie bydło i trzoda chlewna są karmione wysokoenergetycznymi paszami, generowane jest więcej ciepła, wilgoci oraz gazów, co sprawia, że odpowiednia wentylacja jest jeszcze bardziej istotna.

Jaki powinien być idealny wentylator oborowy?

Idealny wentylator oborowy powinien spełniać kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim musi być wydajny i skutecznie wymieniać powietrze, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację oraz utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności. Ponadto powinien być wytrzymały i odporny na działanie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć czy zanieczyszczenia. Warto zwrócić uwagę na szeroką ofertę wentylatorów ściennych, sufitowych, kominowych i koszowych, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej hodowli.

Warto wyposażyć oborę w jeszcze jedno urządzenie, jakim jest mieszacz powietrza. Może on znacząco wspomóc system wentylacji w oborze. Doprowadza on bowiem świeże powietrze z zewnątrz, co przyczynia się do zwiększenia komfortu zwierząt oraz osób pracujących w oborze. Zapewnia również właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia i umożliwia dopływ świeżego powietrza. Dzięki temu nieświeże, zanieczyszczone powietrze nasycone amoniakiem oraz drobnoustrojami jest wyrzucane poza oborę, a jego miejsce zajmuje świeże i czyste powietrze zassane z zewnątrz.