kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak urządzić paśnik dla konia?

blog

Paśnik dla koni to niezbędny element wyposażenia każdej stadniny. Przeznaczony jest do podawania zwierzętom siana, zieleniny, a także owoców czy warzyw. Z tego względu pełni on kluczową funkcję w prawidłowej opiece nad końmi. Aby mógł optymalnie spełniać swoje zadanie, powinien mieć odpowiednią konstrukcję i być zrobiony w wytrzymałych materiałów. Dzisiaj podpowiemy, jak urządzić paśnik dla konia, aby zwierzę chętnie z niego korzystało.

Jakie są funkcje paśnika dla konia?

Paśnik dla koni służy wielu celom. Przede wszystkim jest to specjalna konstrukcja przeznaczona do podawania tym zwierzętom smakowitych przekąsek oraz siana. Korzystanie z paśników wpływa pozytywnie na zdrowie koni, gdyż spowalnia proces jedzenia i zmusza je do dokładniejszego przeżuwania. Dzięki nim zwierzęta spędzają więcej czasu na jedzeniu, co przekłada się na lepszy stan ich zdrowia, redukuje stres i zwiększa poziom zadowolenia z życia. Paśnik to także miejsce, w którym konie spotykają się ze swoimi współtowarzyszami ze stajni. Pełni on więc także funkcję uspołeczniającą, zachęcając zwierzęta do pozytywnych interakcji. Konie używające paśników są mniej agresywne.

Serwowana w paśnikach trawa oraz siano pomagają utrzymać te zwierzęta w zdrowiu i dobrej kondycji, gdyż dostarczają im niezbędny błonnik, witaminy oraz minerały. Pasza podawana w paśnikach jest także odpowiednio chroniona przed wywiewaniem przez silne podmuchy wiatru.

Co powinno się znaleźć w paśniku dla konia i jaki paśnik wybrać?

W paśniku dla koni podaje się przede wszystkim wysokojakościowe siano. Jest ono podstawą ich żywienia, gdyż dostarcza im włókno niezbędne do zdrowego rozwoju i wzrostu. Można serwować w nich także świeżą zieleninę, warzywa czy owoce, które są ważnym elementem urozmaicającym ich dietę. W paśniku powinno być zawsze dużo trawy lub siana. Koniom można podawać różne rodzaje traw, takie jak życica czy kostrzewa. Równie ważne jest zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do świeżej wody.

Najlepszym wyborem są paśniki typu drabina wykonane ze stali ocynkowanej. Takie produkty wyróżniają się trwałością i odpornością na korozję. Dzięki temu będą one mogły być wykorzystywane w hodowli przez długie lata. Ich konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała. Tego typu paśniki można montować w stajniach, oborach i zadaszonych zagrodach.