kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak podawać karmę koniu?

blog

Właściwe karmienie koni jest kluczowym elementem utrzymania ich zdrowia i kondycji fizycznej. Wybór odpowiedniej karmy oraz jej podawanie w paśnikach dla koni to istotne zadania, z którymi muszą radzić sobie hodowcy. W tym artykule omówimy, jaką karmę podawać koniom w paśniku dla koni oraz zasady, których warto przestrzegać, by zapewnić naszym wierzchowcom najlepsze warunki żywienia.

Jaką karmę podawać koniom w paśniku dla koni?

Najważniejszym elementem diety konia jest pasza włóknista objętościowa sucha w postaci siana bądź pasza objętościowa mokra w postaci zielonki pastwiskowej. Siano oraz zielonka powinny stanowić 90–100% diety wierzchowca rekreacyjnego. Oznacza to, że powinny być one dostępne dla nich praktycznie przez cały czas, szczególnie gdy zwierzę nie ma możliwości wypasu na zielonej łące.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paśników dla koni, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także wielkością i jakością wykorzystanych materiałów. Dobrej jakości paśniki wykonane są z trwałych tworzyw sztucznych lub stali ocynkowanej, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Tego typu paśniki są wytrzymałe i odporne na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dzięki temu mogą być używane przez wiele lat.

Wybór odpowiedniego paśnika jest istotny, gdyż jego wielkość powinna być dopasowana do liczby korzystających z niego zwierząt. Zbyt małe karmidło dla koni może skutkować wzajemnym ranieniem się zwierząt podczas jedzenia. Przy wyborze paśnika warto zwrócić uwagę także na jego konstrukcję, która pozwala zmniejszyć marnowanie paszy.

Warto pamiętać, że oprócz podstawowej paszy objętościowej w diecie koni powinien znaleźć się również dostęp do lizawek solnych oraz czystej i świeżej wody. Ponadto jako urozmaicenie diety i dodatek witaminowy dla koni można podawać im różnego rodzaju sieczki (np. z lucerny), słomę owsianą, wysłodki buraczane, peletki z lucerny, trawokulki czy rośliny okopowe jak marchew czy korzeń pietruszki.