kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak korzystać z czochradeł dla krów?

blog

Czochradła dla krów to coraz popularniejsze urządzenia w hodowlach bydła, które nie tylko poprawiają komfort życia zwierząt, ale również przyczyniają się do ich zdrowia i ogólnego samopoczucia, a także wpływają na większą produkcję mleka lub mięsa. W tym artykule przybliżymy temat czochradeł, ich funkcji oraz rodzajów dostępnych na rynku.

Czym są czochradła dla krów i jaką funkcje pełnią?

Czochradło dla krów to specjalne urządzenie zamontowane w oborze przeznaczone do pielęgnacji sierści krów. Jest to zazwyczaj szczotka lub ręczna konstrukcja oparta na elastycznych sprężynach, która umożliwia zwierzętom samodzielne oczyszczanie i masowanie skóry. Czochradła są niezwykle ważne, ponieważ korzystanie z nich wpływa pozytywnie na zdrowie i kondycję zwierząt.

Głównymi funkcjami czochradeł dla krów są:

 1. Utrzymywanie czystości sierści
  Dzięki regularnemu szczotkowaniu krowy pozbywają się zabrudzeń, potu, martwych włosów i naskórka, a nawet pasożytów. To pomaga utrzymać sierść w dobrej kondycji oraz zapobiec rozwojowi bakterii i pasożytów.
 2. Poprawa krążenia krwi
  Masowanie skóry podczas korzystania z czochradeł stymuluje krążenie krwi, co wpływa pozytywnie na zdrowie krów.
 3. Redukcja stresu
  Korzystanie z czochradeł przez zwierzęta to nie tylko dbanie o higienę, ale też sposób na relaks. Krowy cenią sobie takie zabiegi, przez co znacznie ogranicza się ich poziom stresu.
 4. Zwiększenie wydajności mlecznej
  Badania wykazały, że krowy korzystające z czochradeł mają większą wydajność mleczną niż te, które nie mają możliwości samodzielnego pielęgnowania swojej sierści.

Montaż i korzystanie z czochradeł dla krów

Montaż i korzystanie z czochradeł dla krów jest niezwykle ważne dla zapewnienia dobrostanu zwierząt. Krowy muszą mieć możliwość drapania i pocierania się, aby pozbyć się pasożytów, roztoczy oraz porostów. Szczotkowanie tych zwierząt stymuluje krążenie krwi i wpływa na ich samopoczucie. Używanie czochradeł dla krów jest niezbędnym warunkiem uzyskania wysokiej wydajności mlecznej. Dzięki temu zwierzęta stają się spokojniejsze i poprawia się ich samopoczucie, co przekłada się na lepsze wyniki w produkcji mleka. Szczotka dla bydła to stabilna konstrukcja ze wbudowaną sprężyną, która umożliwia przesuwanie szczotki we wszystkich kierunkach. Duże wytrzymałe szczotki nylonowe zapewniają dużą powierzchnię do pocierania i masażu skóry krowy, co wpływa pozytywnie na jej metabolizm.

Elastyczna sprężyna umożliwia szorowanie zwierząt o różnych rozmiarach i ma wysoką stabilność, dzięki czemu wytrzymuje duże obciążenia. Szczotki te są dostarczane w komplecie ze sprężyną i mają wymiary 500 x 100 mm. Zarówno mniejsze, jak i większe zwierzęta mogą z nich wygodnie korzystać. Krowy same regulują czas i intensywność takiego masażu.