kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak kolczykować świnie?

blog

Kolczykowanie świń to proces, który może wydawać się skomplikowany, jednak jest niezbędny dla każdego hodowcy trzody chlewnej. Pozwala on na właściwą identyfikację zwierząt oraz kontrolę ich pochodzenia, co jest kluczowe w przypadku ewentualnych epidemii czy innych zagrożeń.

Po co kolczykuje się świnie?

Kolczykowanie świń to najpopularniejsza forma oznakowania zwierząt hodowlanych, która ma na celu umożliwienie identyfikacji poszczególnych osobników oraz stada, z którego pochodzą. Każda świnia musi posiadać unikatowy numer identyfikacyjny, który zawiera w sobie numer stada urodzenia. Ten numer może być umieszczony na kolczyku lub wytatuowany na skórze zwierzęcia. Kolczykowanie przeprowadza się w ciągu pierwszych 30 dni życia świni, a kolczyk umieszcza się w lewej małżowinie usznej. Dzięki temu inspekcja weterynaryjna może kontrolować legalność hodowli oraz sprawdzić pochodzenie zwierząt.

Kolczykowanie świń krok po kroku

Aby przeprowadzić kolczykowanie świń, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak: kolczykownica do świń, kolczyki oraz autoryzację od ARiMR. Proces ten przebiega następująco:

1. Upewnij się, że kolczyki są poprawne i każda para się zgadza.
2. Sprawdź stan kolczykownicy – powinna być czysta, a igła dopasowana do kolczyka. W razie potrzeby wymień igłę.
3. Umieść kolczyk w kolczykownicy i lekko ściśnij przyrząd, aby upewnić się, że część przednia i tylna dobrze na siebie nachodzą.
4. Zabezpiecz zwierzę, aby uniknąć kontuzji podczas kolczykowania.
5. Kolczyk powinien być założony w środkowej części małżowiny – nie za blisko głowy ani końca ucha.
6. Ściśnij kolczykownicę mocno i szybko, aby przebicie ucha odbyło się bezproblemowo. Jeżeli wykonasz to poprawnie, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie oznaczające zablokowanie trzpienia kolczyka.

Warto pamiętać, że jeśli kolczykowanie świń jest dla Ciebie trudnym i stresującym zadaniem, warto zgłosić się po pomoc do powiatowego lekarza weterynarii. Specjalista wykona to szybko, sprawnie i bezpiecznie. Kolczykowanie świń należy do podstawowych obowiązków hodowców, a nieprzestrzeganie obowiązującego prawa może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Kolczykowanie świń to proces, który może wydawać się skomplikowany, jednak jest niezbędny dla każdego hodowcy trzody chlewnej. Dzięki niemu możliwa jest właściwa identyfikacja zwierząt oraz kontrola ich pochodzenia, co jest kluczowe w przypadku ewentualnych epidemii czy innych zagrożeń. Wybór odpowiedniej kolczykownicy oraz przestrzeganie zasad kolczykowania pozwoli na szybkie i sprawnie przeprowadzenie tego procesu, zapewniając bezpieczeństwo zarówno dla zwierząt, jak i dla hodowców.