kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak dobrać poidło dla kur?

blog

Jak dobrać poidło dla kur, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i trwałe? Czy warto zainwestować w poidła automatyczne, czy może lepiej sprawdzą się te wiadrowe albo odwracalne? Wraz z paśnikami dla kur poidła stanowią podstawowe wyposażenie każdej hodowli drobiu, dlatego warto poznać różne rodzaje tych produktów oraz ich zalety.

Czym warto się kierować przy wyborze poidła dla kur?

Pierwszym istotnym kryterium przy wyborze poideł dla kur jest ich pojemność. Na rynku znajdziesz produkty o różnych wielkościach, które można dostosować do potrzeb hodowli. Dzięki temu zapewnisz swoim ptakom odpowiednią ilość wody i unikniesz sytuacji, gdy brakuje jej w najgorętszych dniach.

Drugą ważną kwestią jest sposób uzupełniania wody w poidle. W sklepach z zaopatrzeniem dla gospodarstw rolnych znajdziesz zarówno poidła automatyczne, których wodę uzupełnia się od góry, podnosząc pokrywę, jak i te odwracalne, gdzie wodę uzupełnia się od dołu, zakręcając pojemnik korkiem. Dzięki temu każdy hodowca może wybrać poidło, które najbardziej odpowiada jego preferencjom.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest konstrukcja poideł. Większość z nich posiada stabilne nóżki, które pozwalają na umieszczenie miski z wodą nieco ponad podłożem. Taki sposób zamontowania pojemnika ułatwia utrzymanie czystości wody, gdyż zapobiega nadmiernemu brudzeniu jej przez ptaki. Niektóre modele poideł wyposażone są również w specjalny filtr syfonowy, który na bieżąco oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, co jest szczególnie ważne dla zdrowia hodowanych ptaków. Woda dozowana jest z zasobnika do miski lub rynienki na zasadzie różnicy ciśnień i utrzymuje się na stałym poziomie. Kiedy ptaki wypiją wodę, jej poziom uzupełnia się automatycznie.

Warto również wspomnieć o poidłach pełniących równocześnie funkcję karmideł, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń oraz ułatwiają jednoczesne podawanie paszy i wody drobiowi. Dla najmniejszych piskląt i przepiórek najlepsze będą niewielkie transparentne poidła, dostosowane do ich potrzeb.

Wybierając poidło dla swoich kur, warto kierować się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością, trwałością oraz łatwością utrzymania czystości. Warto stawiać na produkty renomowanych producentów, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających hodowców drobiu.