kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Jak dbać o sierść u krów?

blog

Krowy są jednym z najważniejszych zwierząt hodowlanych, gdyż dostarczają ludziom mleko i mięso. W związku z tym ważne jest, aby zapewnić im jak najlepszą opiekę. Istotną częścią dbałości o ich zdrowie i ogólny dobrostan jest odpowiednia pielęgnacja ich sierści. Nie jest to wyłącznie kwestia estetyki, ale także poprawy kondycji fizycznej oraz psychicznej tych zwierząt. Niezawodną metodą zapewnienia im właściwej higieny i zdrowia jest zastosowanie czochradeł dla krów.

Czym są czochradła dla krów?

Czochradła dla krów to narzędzia służące do pielęgnacji sierści. Składają się z dwóch dużych i wytrzymałych szczotek z nylonowym włosiem. Jedna z nich jest ułożona poziomo, a druga pionowo. Są one połączone ze sobą elastyczną sprężyną, która umożliwia korzystanie z czochradła zarówno zwierzętom małym, jak i dużym. Regularne korzystanie z czochradeł pomaga usuwać zanieczyszczenia i martwe włosy z sierści krów, a także pasożyty i grzyby.

Dlaczego czochradła dla krów powinny być na wyposażeniu każdego gospodarstwa rolnego?

Systematyczne czesanie sierści za pomocą czochradła pełni bardzo ważną funkcję, gdyż pomaga usunąć z sierści brud, zanieczyszczenia i pasożyty, które mogą powodować podrażnienia lub infekcje, jeśli nie są kontrolowane. Czochranie zmniejsza również ryzyko powstawania porostów i grzybów w sierści. Regularne czesanie pomaga też poprawić ukrwienie skóry, co wpływa na lepszy metabolizm i apetyt krów oraz zwiększa ich odporność. Czochradła znacząco obniżają poziom stresu, w jakim żyją zwierzęta. Wszystkie te czynniki wpływają na większą produkcję wysokojakościowego mleka i mięsa.

Korzyści wynikające ze stosowania czochradeł dla krów

Dbanie o sierść krów przy pomocy czochradeł dla krów jest ważnym elementem ich profilaktyki zdrowotnej. Stosowanie czochradeł poprawia komfort codziennego życia krów, gdyż zaspokaja ich potrzeby behawioralne związane z ocieraniem się o różne przedmioty znajdujące się w ich otoczeniu. Podczas czochrania krowy nie tylko usuwają z sierści różnego rodzaju zanieczyszczenia, ale także poprawiają cyrkulację krwi w organizmie, gdyż szczotki efektywnie stymulują zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze. Dodatkową zaletą jest fakt, iż regularne czochranie pomaga rozprowadzić naturalne olejki w sierści, dzięki czemu jest ona miękka i błyszcząca. Udowodniono, iż czochradła zwiększają wydajność mleczną krów nawet o 12%, a bydło hodowane na mięso osiąga dzięki nim większe przyrosty wagowe.