kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Do czego służą płyty separacyjne dla prosiąt?

blog

W nowoczesnej hodowli trzody chlewnej coraz większą wagę przywiązuje się do zapewnienia właściwych warunków życia i rozwoju młodych zwierząt. Płyty separacyjne dla prosiąt to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie odpowiedniego komfortu życia i sprzyja efektywności produkcji.

Czym są płyty separacyjne dla prosiąt?

Płyty separacyjne (nazywane też płytami przepędowymi) dla prosiąt oraz świń to specjalistyczne przegrody stosowane w chlewniach, które mają na celu oddzielenie prosiąt od dorosłych świń. Wykonane z trwałych i higienicznych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne lub stal nierdzewna, te przegrody są łatwe w montażu, konserwacji oraz utrzymaniu czystości.

Płyty przepędowe dla świń to narzędzie, które wykorzystywane jest w codziennej pracy hodowców trzody chlewnej. Są one bardzo przydatne podczas przeganiania zwierząt do transportu oraz innych czynności związanych z pracą na fermie. Płyta ta posiada wbudowaną grzechotkę, która działa dyscyplinująco na zwierzęta. Konstrukcja płyty została wykonana z mocnego tworzywa sztucznego i wzmocniona przetłoczeniami, dzięki czemu jest wytrzymała i poręczna. Na długości i szerokości płyty znajdują się uchwyty, co ułatwia jej przenoszenie oraz trzymanie. Przesuwając zwierzęta tunelem przepędowym za pomocą deski przepędowej, hodowcy zapewniają sobie bezpieczeństwo oraz łatwość w przeprowadzeniu trzody przez całą drogę.

Dlaczego warto stosować płyty separacyjne dla prosiąt?

Jest kilka istotnych korzyści wynikających ze stosowania płyt przepędowych dla świń:

1. Bezpieczeństwo i zdrowie
Stosowanie płyt separacyjnych dla prosiąt pozwala na zminimalizowanie stresu u młodych zwierząt oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia kontuzji czy uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przemieszczaniem się w tłoku. Oddzielając prosięta od dorosłych świń, zachowujących się agresywniej, zapewniamy im spokój i przestrzeń do rozwoju.

2. Higiena
Płyty separacyjne ułatwiają utrzymanie higieny w chlewni, ponieważ uproszczają proces czyszczenia korytarzy i posadzek oraz umożliwiają lepsze rozdzielenie obszarów czystych od tych zanieczyszczonych. W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozprzestrzeniania chorób oraz zapachów nieprzyjemnych dla ludzi i zwierząt.

3. Kontrola nad procesem odchowu
Płyty separacyjne dla prosiąt umożliwiają precyzyjną kontrolę nad grupami zwierząt w różnym wieku oraz ich selekcję według potrzeb – na przykład pod względem płci czy wielkości. Ułatwia to zarządzanie hodowlą zwłaszcza w przypadku dużych ferm o zróżnicowanej strukturze wiekowej.

W jakich sytuacjach warto zainwestować w płyty separacyjne dla prosiąt?

Warto zainwestować w płyty separacyjne dla prosiąt, jeśli:

Planujesz rozbudowę lub modernizację chlewni – płyty separacyjne można łatwo dostosować do potrzeb hodowli, a ich montaż nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani dodatkowych kosztów.

Zależy ci na poprawie efektywności produkcji – oddzielenie prosiąt od dorosłych świń może przyczynić się do zmniejszenia strat wynikających z chorób, uszkodzeń mechanicznych czy stresu u młodych zwierząt.

Chcesz poprawić higienę w swojej chlewni – płyty separacyjne ułatwiają utrzymanie czystości, co przekłada się na zdrowie zwierząt i wyższą jakość żywności.