kombajn na żniwach
stogi siana
niebo
poidła dla krów
poidła dla kurcząt
paśnik dla bydła
kolczykownica do bydła
kolczykownica dla zwierząt hodowlanych
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow

Dlaczego warto korzystać z flizów do okrywania słomy?

blog

Przechowywanie słomy potrzebnej jako składnik pasz i materiał do ściółkowania oraz siana gromadzonego w celu skarmiania zwierząt wymaga dobrego zabezpieczania ich przed warunkami zewnętrznymi. Popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z folii wykonanej z tworzywa sztucznego, jednak z reguły oznacza to spore straty oraz wysokie koszty. O wiele tańsze i dające zdecydowanie lepsze efekty jest użycie flizów do okrywania słomy. Przekonaj się, czym są flizy i zobacz, jakie korzyści można dzięki nim uzyskać.

Czym jest fliz?

Fliz jest rodzajem agrowłókniny, stanowiącym alternatywę dla folii z tworzywa sztucznego. Materiał jest oferowany w postaci prostokątów o różnych rozmiarach w zależności od liczby balotów, które mają zostać nim przykryte. Fliz jest nakładany podobnie jak plandeka, a do jego obciążenia można wykorzystać specjalne worki napełniane piaskiem lub drobnym kruszywem. Do mocowania materiału użyteczne mogą być również specjalne szerokie rzepy, sprawdzą się one również, gdy konieczne będzie naprawienie uszkodzeń mechanicznych flizu.

Co wyróżnia fliz?

Cechą charakterystyczną flizu jest to, że jego sposób działania przypomina klasyczne membrany, np. te, które używa się do krycia dachów lub w odzieży przeciwdeszczowej. Z jednej strony zupełnie nie przepuszcza wody deszczowej tak, jak typowa folia, a jednocześnie z drugiej pozwala na pozbywanie się pary wodnej, wszystkie przykryte produkty będą więc dobrze wentylowane. Zaletą flizu w stosunku do foli z tworzywa jest jednak znacznie lepsza wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na pęknięcia, przecięcia i przetarcia.

Jakie są zalety flizu?

Fliz nie pozwala na pojawienie się pleśni i grzybów ze względu na swoją paroprzepuszczalność, a jednocześnie znakomicie chroni przed wodą opadową. Jest odporny na wiatr oraz silne opady, nie ulega też rozdarciom. Co ważne, jest także trwały i może być używany przez lata. Nadaje się nie tylko do przykrywania słomy i siana, ale również buraków lub ziemniaków. Dzięki specjalnej szorstkiej powierzchni od strony wewnętrznej nie przesuwa się samoistnie, nie trzeba go więc poprawiać.